Mesleki Ve Teknik Anadolu Liseleri, 2019 Yılına Göre Öğrenci Artış Oranlarının En Fazla Artış Gösterdiği Lise Türü Oldu..

Mesleki Ve Teknik Anadolu Liseleri, 2019 Yılına Göre Öğrenci Artış Oranlarının En Fazla Artış Gösterdiği Lise Türü Oldu..

Bakanlığımız tarafından 2019 yılı itibarıyla hayata geçirilen yeni işbirliği modeli kapsamındaki mesleki ve teknik Anadolu liseleri 2020 yılında da tercih edilmeye devam etmiştir. İlk kez 2019 yılında en başarılı %1’lik dilimden öğrenci alan ASELSAN Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve yüksek başarı gösteren İTÜ Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine Teknopark İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi de katılmıştır. Sektör paydaşları ve Bakanlıklarla yapılan protokoller kapsamındaki mesleki ve teknik Anadolu liselerinde yüksek doluluk oranları korunmuş, bazı programlarda doluluk oranları 2019 yılının da üzerine çıkmıştır. Mesleki ve teknik eğitim 2020 yılında artan öğrenci oranlarıyla da öne çıkmıştır. Merkezi sınav puanıyla ve yerel olarak mesleki ve teknik Anadolu liselerine yerleşen toplam öğrenci sayısı 2019 yılına göre %39,94 artmıştır. Bu sonuçla mesleki ve teknik Anadolu liseleri, 2019 yılına göre öğrenci artış oranlarının en fazla artış gösterdiği lise türü olmuştur.